Co łączy zmiany i kobiece włosy

zmiany

Coco Chanel zwykła mawiać, że kobieta ścinająca włosy, zamierza zmienić swoje życie. Czy miała rację?

Zmiany towarzyszą nam przez całe życie. Można przyjąć to do wiadomości i wszystko, co dzieje się w naszym życiu, przyjmować z otwartymi ramionami i gotowością na nowe, lub z nimi walczyć. I przy okazji przegrać z poczuciem osobistej porażki. No, ale co z tymi włosami?

Każdej zmianie, nawet tej na lepsze, towarzyszą niedogodności.

~ Arnold Bennett

I właśnie te niedogodności znajdują ujście w nożyczkach dzierżonych w dłoniach niczego nieświadomego fryzjera. Przychodzi kobieta do takiego nieszczęśnika, pokazuje wydruk zdjęcia (żeby na 100% było dokładnie tak, jak sobie wymarzyła), po czym wraca do domu i przez chwilę uśmiecha się do swojego odbicia w lustrze, że wreszcie jest tak, jak powinno być.

Kilka minut później dociera do niej, że to nie o włosy chodziło, bo nadal coś jest nie tak, jak powinno być. Jednak ścięte włosy nie odrosną. Jeśli kobieta racjonalnie myślącą jest (a mam gorącą nadzieję, że tylko takie czytają mój blog – proszę o potwierdzenie! :) ) prędzej lub później pozna prawdziwą przyczynę tej narastającej potrzeby zmiany.

To, co jest pewne, to to, że ta zmiana będzie wiele znaczyć. Właściwie zależność jest taka, że im większa zmiana zachodzi na głowie kobiety, tym większa zmiana zajdzie w jej życiu. To może być zaskakujące, ale według mnie jest świetną sprawą, kiedy te zmiany zachodzą niemal równolegle – wewnątrz i na zewnątrz. Wtedy wszystko musi być dobrze.

Co daje ścięcie włosów

Każda kobieta doskonale zna ten irracjonalny opór nawet przed samym tylko pomyśleniem o ścięciu włosów (nie mówię tu oczywiście o podcięciu końcówek). Bo włosy przecież – prędzej czy później – odrosną do tej samej długości. Zmiana długości włosów ma wpływ na kształt twarzy, wyraz oczu, układanie się tych włosów… Ma wpływ też na zachowanie. Kobieta z bardzo krótkimi włosami jest odbierana jako silna i zdecydowana, podczas gdy długowłose pozostają rozmarzonymi nimfami. Tak, to były stereotypy.

Ścięcie włosów ma znaczenie niemal symboliczne. Daje sobie samej dowód, że właśnie coś jest inaczej. Jeśli powiedziało się „A”, to trzeba powiedzieć też „B”. Po zmianie we włosach, zmiany w życiu są zwyczajnym pójściem za ciosem i zrobieniem czegoś dobrego dla siebie. Bo jeśli pokonało się ten opór przed ścięciem włosów, to czy cokolwiek może nam przeszkodzić?

comyslisz

Wybrane dla Ciebie: