Style Myślenia FRIS ® – czy wiesz jak podejmujesz decyzje w życiu?

Style Myślenia FRIS

Od kiedy zrobiłam pierwszy test na predyspozycje zawodowe zorganizowany na jednej z godzin wychowawczych (w gimnazjum albo w liceum – to nie ma w sumie większego znaczenia) i wyszło mi „nie dopasowano zawodu – wypełnij ponownie”, po czym następny i kolejny raz tak samo, byłam przekonana, że nie nadaję się do niczego. I od tamtej pory, niemal nałogowo, zaczęłam wypełniać wszelkie (bezpłatne) testy osobowości, dopasowania zawodowego, charakteru, działania itp. Wszystko, byle tylko dowiedzieć się, co mogę robić w życiu.

Lata mijały i po tych wszystkich testach oraz obserwacji siebie – tak, jest dokładnie tak, jak myślisz; nadal nie wiedziałam co chcę robić w życiu. Plus był tego taki, że przynajmniej w tym czasie dobrze poznałam swój charakter.

Po zrobieniu testu FRIS® miałam takie „aha, no przecież już wiedziałam wcześniej, że właśnie taka jestem”. No i tak, FRIS® może potwierdzić to, co już o sobie wiesz albo przeczuwasz, ale… To zupełnie nie o to w tym chodzi. Dopiero dokładne omówienie wyniku z Certyfikowanym Trenerem wyjaśniło mi, że jedna rzecz, to wiedzieć kim się jest, ale zupełnie inna, co z tym dalej zrobić i jak żyć. Style Myślenia FRIS ® mogą stać się twoją siłą, jeśli je poznasz.

co to jest FRIS ®

Dla wyjaśnienia, FRIS® nie jest testem osobowości. To jest profesjonalne badanie stylu myślenia i stylu działania oparte na modelach i teoriach z obszaru psychologii poznawczej. Jako badanie stworzone, zweryfikowane i wykonywane na polskich respondentach, jest dostosowane do realiów osób żyjących w Polsce. Tutaj chodzi głównie o kwestie wychowania, systemu nauczania i ogólnie rodzaj społeczeństwa, bo w każdym kraju to wygląda inaczej – czasem drastycznie inaczej, więc w przypadku testów zagranicznych (nawet tych zweryfikowanych psychometrycznie) wyniki mogą nie być w 100% trafione. Nie mówię, że będą błędne, ale właśnie te drobne niuanse wynikające z różnic społecznych mogą mieć wpływ na wynik.

style myślenia FRIS ®

Style Myślenia FRIS ® są cztery: Zawodnik, Partner, Wizjoner i Badacz. Styl myślenia jest niezmienny – wykształca się we wczesnych latach życia i później już nie ulega zmianom. Na swoim przykładzie uważam, że warto znać swój styl myślenia, żeby korzystać z niego świadomie, nawet jeśli w niektórych sytuacjach odpala się automatycznie.

W nowych sytuacjach doświadczenie nie podpowiada nam gotowych rozwiązań. Zazwyczaj wtedy reagujemy, wykorzystujemy informacje i podejmujemy decyzje w typowy dla siebie sposób. W psychologii poznawczej nazywa się go stylem poznawczym lub stylem myślenia i podkreśla, że jest on trwałą cechą każdej osoby.

źródło: www.fris.pl

style działania FRIS ®

Styl Działania FRIS ® będzie częściowo powiązany z twoim stylem myślenia, ale pokaże w jaki sposób dążysz do celu i jaką postawę przyjmujesz w określonych sytuacjach w twoim życiu. Styl działania zmienia się w ciągu życia i jest uzależniony, między innymi, od tego, jaką pracę wykonujesz, czego nowego się uczysz lub dowiadujesz oraz jakie były twoje doświadczenia.

Twój spontaniczny sposób reagowania i podejmowania decyzji wynika głównie ze Stylu Myślenia, ale na bardziej długoterminowe działanie wpływają również: doświadczenia, wartości, zwyczaje oraz otoczenie (np. znajomi, praca). Styl Działania uwzględnia łączny wpływ tych czynników i opisuje jakimi perspektywami uzupełniasz Twój Styl Myślenia w działaniu.

źródło: www.fris.pl
źródło: www.fris.pl

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat badania i modelu FRIS®, gorąco polecam kontakt z Joanną Ryś-Bednarczyk, która (poza tym, że jest cudowną osobą) jest Certyfikowanym Trenerem FRIS®. Jestem pewna, że odpowie na wszystkie twoje pytania a jeśli zdecydujesz się na zrobienie testu, przeprowadzi cię krok po kroku przez cały proces. Namówiłam Joasię, żeby odpowiedziała na kilka pytań, na które sama chciałabym poznać odpowiedź przez zrobieniem tego testu.

Paula: Komu przyda się zrobienie testu FRIS®?

Joanna: FRIS® jest dla wszystkich – nie ważne czy chcesz to wykorzystać zawodowo czy prywatnie. Wiedza o samym sobie jest już wartością samą w sobie.

P: Co wyróżnia FRIS® od innych profesjonalnych badań poznawczych?

J: Przede wszystkim wyróżnia go to, że bada style myślenia i działania w oparciu o psychologię poznawczą. Jest prosty, praktyczny, a przede wszystkim polski. Niemniej jednak trudno dokonać jakiegoś porównania, każde badanie mierzy coś innego np. temperament, osobowość itp. I każde z tych badań daje nam informacje o nas samych.

P: Ile kosztuje test FRIS ® i co wchodzi w tę cenę?

J: Trudno określić stałą cenę FRIS®, ponieważ uzależnione to jest od wielu czynników – tj. czy jest to sesja omawiająca raport (jako element procesu coachingowego) czy jest to sesja jednorazowa. Również czas spotkania może być inny, co również może przełożyć się na cenę.

P: Czy omówienie wyników z Certyfikowanym Trenerem można zrobić w całości online?

J: Sesje on-linowe to teraz standard. I trzeba przyznać, że nie tracą na jakości w porównaniu do sesji off-line.

P: Jakie podparcie naukowe ma FRIS®?

J: Wiarygodność psychometryczna jest mierzona wskaźnikiem Alfa Cronbacha. Wynik FRIS® to 0.82 – oznacza to wysoki poziom rzetelności. Tak jak wspomniałam, FRIS® oparty jest na psychologii poznawczej.

P: Jak wygląda kwestionariusz i omówienie wyników w przypadku par? Czy FRIS® może być pomocny, jeśli w związku pojawiają się spięcia?

J: Badanie jest zawsze indywidualne, co oznacza, że nie ma odrębnego badania dla par. Jeżeli para chce zrobić badanie, to wówczas obie osoby przystępują do badania – każda indywidualnie. Na bazie indywidualnego raportu trener FRIS® na sesji może omówić wyniki badań obu osób i wskazać obszary różnić i punktów wspólnych w stylu myślenia i działania. Badanie FRIS® to nie psychoterapia, ale jeżeli para chce lepiej się poznać, poznać swój indywidualny język i lepiej się zrozumieć, to FRIS® jest świetnym narzędziem do poprawienia komunikacji.

P: Czy można mieć błędny wynik po zrobieniu części testowej?

J: Jeżeli przystępując do kwestionariusza odpowiada się zgodnie z prawdą, to nie można mówić o złym wyniku badania.

P: Gdzie można zamówić dostęp do testu FRIS®?

J: Na stronie FRIS® znajduje się lista Trenerów FRIS®, z której można wybrać osobę, z którą dana osoba chciałaby współpracować w tym zakresie.

Po skontaktowaniu się z wybranym przed siebie Trenerem FRIS® otrzymuje się kod dostępu do kwestionariusza (sam kwestionariusz jest dostępny na stronie FRIS®). Czas na uzupełnienie jest ustalany indywidualnie, ale jest go wystarczająco dużo, żeby zaplanować czas na badanie. Teraz pozostaje już tylko odpowiedzieć na pytania w badaniu.

jak robić badanie FRIS ®

To oczywiście będzie wyłącznie moja sugestia oparta na moim stylu myślenia, więc możesz z niej skorzystać, lub nie, jeśli kłóci się ona z tym co czujesz.

Już po samym sposobie wypełniania badania można poznać styl myślenia danej osoby (takiej umiejętności nabędziesz po analizie swojego wyniku z Certyfikowanym Trenerem), chociaż ja naprawdę polecam odpowiadać na pytania intuicyjnie i na podstawie pierwszego odruchu. Nawet jeśli po kliknięciu odpowiedzi zaczniesz się zastanawiać i być może uznasz, że inna odpowiedź bardziej pasuje, to NIE ZMIENIAJ ODPOWIEDZI. We FRIS® chodzi właśnie o to, żeby twój wybór był jak najbardziej prawdziwy, czyli taki, którego dokonujesz automatycznie, odruchowo.

Badanie FRIS ® składa się z kwestionariusza składającego się z 79 pytań – 76 pytań jest jednokrotnego wyboru plus 3 pytania uzupełniające. Chociaż średni czas uzupełnienia kwestionariusza to ok 40 minut, to nie ma ustalonego czasu na udzielenie odpowiedzi. Czas wypełnienia również zależy od twojego stylu myślenia (ja, jako Zawodnik, zrobiłam go w połowie tego czasu), ale dla pewności zarezerwuj sobie mniej więcej tyle czasu, ile jest wskazane. Ważne, żeby podczas uzupełniania testu nic nie rozpraszało twojej uwagi ani nie odciągało cię od dokończenia testu.

Do poprzednich odpowiedzi nie można się cofnąć i „poprawić” odpowiedzi. To ważne, żeby pamiętać w trakcie odpowiadania, że w teście nie ma złych odpowiedzi (dzięki, szkoło, za skrzywioną psychę i lęk przed byciem ocenianym). Celem badania jest, aby odpowiadać zgodnie z tym co czujemy w danym momencie, a nie udzielać przemyślanych odpowiedzi. Badana jest w końcu pierwsza reakcja, która określa nasz styl myślenia, czyli coś co jest w nas naturalnego.

Jednak jeśli będzie jakaś wyjątkowa sytuacja, która wymusi przerwanie wypełniania kwestionariusza, to jest oczywiście możliwość powrotu. Wszystkie odpowiedzi zostaną automatycznie zapisane a ponowne uruchomienie kwestionariusza umożliwi powrót do ostatnio wypełnionego pytania.

co po badaniu FRIS®

Po wypełnieniu testu jest on wysyłany do Certyfikowanego Trenera do analizy i stworzenia raportu o twoim stylu myślenia i stylu działania. Następnie, na indywidualnym spotkaniu, trener wykonuje jeszcze kilka bardzo ciekawych ćwiczeń, podczas których dodatkowo weryfikuje to, w jaki sposób udzielałaś/udzielałeś odpowiedzi w badaniu online. Osobiście uważam, że dokładnie ten moment jest fascynujący, kiedy jeszcze nie znasz swojego stylu działania i stylu myślenia, ale dosłownie za kilka minut poznasz odpowiedź.

Po wykonaniu ćwiczeń, trener szczegółowo omawia twoje wyniki i przedstawia co się z nimi wiąże, czyli w jaki sposób możesz korzystać ze swoich naturalnych umiejętności w życiu. Dostaniesz także informację, w jakich zawodach (i dlaczego akurat w tych) możesz rozwinąć skrzydła i nie tylko wykonywać taki rodzaj pracy, jaki najbardziej ci odpowiada, ale też wykonywać ją perfekcyjnie – właśnie dzięki temu, co już masz w sobie. Raport z badania ma aż 20 stron i zostaje z tobą, żeby w każdym momencie można było do niego wrócić.

dla kogo jeszcze jest FRIS®

Test jest przeznaczony nie tylko dla osób indywidualnych i par, ale także dla firm i zespołów. Miałam szczęście wziąć udział w takim zespołowym teście wraz z omówieniem wszystkich wyników – i od razu mówię, że Asia podchodzi do tej kwestii z pełnym profesjonalizmem, bo to szkolenie po trwało cały dzień. To było super doświadczenie, bo nagle wszystko okazało się takie proste – dlaczego w rozmowie z jedną osobą niemal zawsze pojawiają się spięcia lub niedomówienia, a z drugą mogłybyście/moglibyście spędzić cały dzień na rozmowach i nadajecie na tych samych falach. Jeśli pracujesz w zespole, koniecznie daj znać swojemu szefowi, że FRIS® polepszy nie tylko atmosferę w pracy, ale też jakość wykonywanej pracy, kiedy będzie wiadomo kto najlepiej sprawdza się w jakiej roli i zadaniach.

***

W rozmowach o testach i badaniach, kiedy wspominam o tym jaki super jest FRIS®, często pojawia się pytanie „No ok, Paula, ale powiedz, czym to się różni testu Gallupa?”. I ja na to pytanie nie odpowiem, bo testu Gallupa nie robiłam, więc odsyłam cię do Marty z blogu martazbrozek.pl, która napisała o swoich doświadczeniach z testem Gallupa i o pracy własnej z talentami.

Wybrane dla Ciebie: