Nie wiesz na kogo głosować? – wybory parlamentarne 2019

na kogo głosować wybory 2019

Nie wiesz na kogo głosować w wyborach parlamentarnych 2019? Serio, nie dziwię ci się. Polityka jest dosyć ciężkim i istotnym w życiu każdego człowieka tematem, o którym najczęściej dowiadywać trzeba się na własną rękę, ponieważ w szkole o tym nie uczą – nie wiem jak było u was, ale ja przez całą moją edukację nie usłyszałam słowa o tym, dlaczego to ważne, żeby głosować, jak to robić ani nawet o tym, w jaki sposób podejmować decyzję na kogo oddać swój głos. A to jest podstawa funkcjonowania w demokratycznym państwie i pokazanie, że zależy ci na miejscu, w którym żyjesz aka bycie patriotą.

Polityki nie trzeba kochać, nie trzeba jej nawet lubić, ale trzeba mieć świadomość, że polityka ma wpływ na każdy obszar twojego życia. Decyzje polityczne wpływają na to ile zapłacisz za mleko do kawy, ile będziesz czekać na wizytę u lekarza, jaka kwota podatku zostanie pobrana z twojej wypłaty, jaką jakość edukacji otrzymają w szkole następne pokolenia, czy będziesz w stanie kupić lub wynająć mieszkanie, czy ty i ludzie wokół ciebie będą czuć się bezpiecznie na ulicy zawsze – bez względu na wyznanie, płeć, kolor skóry, orientację seksualną.

twój głos jest ważny

Głosując w wyborach masz wpływ na to, jak w Polsce będzie traktowany człowiek. Czy zamiast jawnej nienawiści skierowanej do losowych grup z ust polityków usłyszysz przemyślane i budujące dla wszystkich wypowiedzi. Czy zamiast czuć się wykluczonym będziesz mógł liczyć i otrzymać wartościowe wsparcie. Czy zamiast pozwalać wybierać za ciebie wartości w twoim życiu sprawić, że będą zależały wyłącznie od ciebie.

Rezygnując z głosowania, negując wybieranie „mniejszego zła” podejmujesz decyzję życia w „większym źle”. Mówiąc, że twój głos niczego nie zmieni, wybierasz dalsze życie w państwie, które zawodzi twoje oczekiwania jako obywatela.

Po przeczytaniu tego wpisu (albo w trakcie – wybór należy do ciebie) posłuchaj bardzo dobrej rozmowy dziewczyn z kanału Boooskie o tym, że masz wpływ na swoje życie (i na jakość życia w Polsce) dzięki możliwości wyboru.

Żeby uporządkować sobie wszystkie sprawy związane z głosowaniem i przy okazji dać ci instrukcję „co, jak, kiedy, gdzie” postanowiłam stworzyć takiego kombosa przedwyborczego – mam nadzieję, że skorzystanie z niego ułatwi ci zrozumienie tego tematu i na wybory pójdziesz z pewnością siebie, bo twój głos ma znaczenie.

kiedy będą wybory

Czasu na zastanawianie się na kogo zagłosować zostało jeszcze trochę – wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 (niedziela), a lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7 – 21.

gdzie głosować

Właściwy lokal wyborczy (siedziba obwodowej komisji wyborczej) jest uzależniony od twojego miejsca zameldowania i przeważnie jest stały przy wszystkich wyborach. Informację o tym, gdzie jest twój lokal wyborczy znajdziesz wpisując tutaj nazwę miejscowości.

opcja #1: jeśli mieszkasz w miejscu zameldowania, nie musisz robić nic więcej – w dniu wyborów idziesz do odpowiedniego lokalu wyborczego i oddajesz głos;

opcja #2: jeśli mieszkasz w innym miejscu i nie masz możliwości (lub nie chcesz) głosować w „domyślnym” lokalu, możesz wybrać lokal zgodny z aktualnym miejscem zamieszkania dopisując się do spisu wyborców – możesz zrobić to przez internet – czas na to masz do 8 października 2019;

opcja #3: jeśli na dzień wyborów masz zaplanowany wyjazd zagraniczny, sprawdź czy będziesz przebywać w okolicy okręgu wyborczego (plik na dole). Żeby zagłosować za granicą musisz dopisać się do spisu wyborców MSZczas na to masz do 10 października 2019;

opcja #4: jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością (w stopniu umiarkowanym lub znacznym) lub osobą powyżej 75. roku życia, możesz wyznaczyć pełnomocnika, który odda za ciebie głos (wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa musisz złożyć do właściwego wójta/burmistrza/prezydenta miasta – osobiście, pocztą, lub ktoś może go zanieść za ciebie) – czas na to masz do 4 października 2019;

opcja #5: jeśli przebywasz (lub będziesz przebywać w dniu wyborów) w szpitalu, sanatorium, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, zostaniesz wpisany do spisu wyborców właściwego dla miejsca, w którym przebywasz – stamtąd będziesz mógł oddać ważny głos.

jak głosować

Głosując pierwszy raz to zrozumiałe, że można czuć się zagubionym i niepewnym – zwłaszcza, kiedy po wejściu do lokalu napotykamy na poważnych (i czasem poddenerwowanych) ludzi z komisji. Temu nie ma co się dziwić, ponieważ pilnują poprawnego przebiegu głosowania i ciąży na nich duża odpowiedzialność.

Po wejściu do lokalu przygotuj dowód osobisty (lub paszport, jeśli głosujesz za granicą) i skieruj się do stołu z kartami do głosowania. Na jego podstawie zostaniesz zidentyfikowany jako osoba uprawniona do głosowania w danym lokalu wyborczym, podpiszesz się na liście i dostaniesz kartę do głosowania.

Z kartą skieruj się do budki z zasłoną (lub innego wyznaczonego miejsca). Zanim zaczniesz stawiać X przy wybranych nazwiskach, uważnie przeczytaj instrukcję – pomylić się jest łatwo, a to może unieważnić twój głos. Nie musisz się z tym spieszyć (jeśli jest kolejka, to poczeka). Po oddaniu głosu złóż kartę do głosowania (tak, żeby zmieściła się w szczelinie urny) i… Wrzuć ją do urny.

na kogo głosować

Teraz możemy przejść do konkretów i sprawdzić, czyj światopogląd, czyje wartości i czyj pomysł na Polskę jest najbardziej zbliżony do twojego. W zasadzie to jest jeden z najważniejszych punktów, ale najpierw chciałam uporządkować wszystkie kwestie techniczno-formalne, żebyś wiedział, po co w ogóle to wszystko. I teraz: masz dwie opcje sprawdzenia, na kogo zagłosować.

Łatwiejsza z nich to Latarnik Wyborczy. Ten test co prawda nie da ci konkretnej odpowiedzi przy jakim nazwisku postawić X, ale wskaże, z którą partią/partiami znajdziesz w największym stopniu (to nigdy nie będzie 100%) wspólny język. Na tej podstawie możesz przeczytać postulaty wyborcze kandydatów tej konkretnej partii startujących z twojego okręgu i zdecydować, który chce zapewnić najlepszą przyszłość dla ciebie i każdego innego człowieka żyjącego w Polsce. I pisząc „najlepszą przyszłość” mam na myśli najbardziej przemyślaną długofalowo, bo wszelkie pomysły nie zrealizują się z dnia na dzień, ale będą miały rzeczywisty wpływ na naszą codzienność za jakiś czas.

Na podobnej zasadzie działa test Mam Prawo Wiedzieć – po wysłaniu swoich odpowiedzi otrzymujesz procentowy wynik, z poglądami którego polityka łączy cię najwięcej. Ponadto możesz sprawdzić, które odpowiedzi z testu zostały zaznaczone przez tę osobę. Przy nazwisku widnieje informacja o partii politycznej oraz numer okręgu wyborczego.

Trudniejsza (w rozumieniu, że zajmie trochę więcej czasu), ale za to dająca konkretną odpowiedź, to sprawdzenie, kto kandyduje z twojego okręgu i sprawdzenie ich postulatów. Przy okazji będziesz miał możliwość zobaczenia, jak różne można mieć spojrzenia na swój kraj i jak bardzo inne są oczekiwania do życia w Polsce – inne, nie oznacza gorsze; po prostu są inne. Jeśli wytypujesz kilka nazwisk z różnych partii, sprawdź jakim wartościom hołduje każda z nich – to może mieć duży wpływ na twoją ostateczną decyzję. W przypadku wybrania kilku kandydatów w obrębie jednej partii ten krok odpada, bo zwyczajnie decydujesz się na jedno nazwisko.

Informacje o kandydatach do Sejmu i Senatu znajdziesz na oficjalnej stronie Polskiego Komitetu Wyborczego – możesz wpisać konkretne nazwisko lub kliknąć na mapce obszar, z którego będziesz głosować.

***

Wow, to był dopiero obszerny i czasochłonny wpis. Mam nadzieję, że teraz temat wyborów stał się dla ciebie o wiele bardziej zrozumiały. Jeśli jednak masz jeszcze jakieś wątpliwości lub pytania, zadaj je w komentarzu pod tym wpisem – postaram się pomóc najlepiej jak umiem.

Do zobaczenia przy urnach 13 października!

Wybrane dla Ciebie: