Jak napisać list motywacyjny

list motywacyjny

Poznaj ważne elementy skutecznego listu motywacyjnego.

W wielu ogłoszeniach o pracę list motywacyjny jest wymaganym dokumentem aplikacyjnym. Jednak nikt go nawet nie przeczyta, jeśli nie zostanie wysłany jako uzupełnienie dobrego CV. Jak napisać świetny list motywacyjny, który przekona pracodawcę, że to właśnie Ciebie szuka?

Formatowanie

Potrafię zamęczyć tym słowem, ale mam bardzo ważny powód – bez dobrego sformatowania KAŻDEGO dokumentu, który piszesz, wyjdziesz na koszmarnego niechluja a to jest ostatnie, czego oczekuje pracodawca. Pasek edycji w Wordzie nie gryzie, więc śmiało z niego korzystaj. Najważniejsze elementy formatowania to: jeden czytelny styl czcionki, justowanie, odstępy między wierszami.

Pamiętaj, żeby podzielić list na kilka części (krótsze fragmenty czyta się łatwiej i szybciej) i oddzielić je od siebie pustą linią. Długość listu nie powinna przekroczyć jednej strony. Niby tego nie trzeba mówić, ale zawsze warto podkreślić – zwróć uwagę na interpunkcję i ortografię. Nic nie razi bardziej niż błędy.

Bądź użyteczny

W procesie rekrutacji występujesz w roli produktu. List motywacyjny jest ulotką, która ma za zadanie przekonać do Ciebie pracodawcę. W CV wymieniłeś swoje doświadczenie, więc teraz musisz wykazać na konkretnych przykładach, że jesteś profesjonalistą w tym co robisz. Dobrym pomysłem jest opisanie (nawet wymyślonego przez Ciebie na potrzeby listu) case study.

Wymieniaj konkrety, liczby, procenty i korzyści, które przyniosłeś poprzedniemu pracodawcy. To trochę smutne, ale nikogo nie obchodzi, że jesteś zaangażowany, pracowity, lubisz nadgodziny i dodatkowe zajęcia – dokładnie tego oczekują pracodawcy. Tak jak Ty oczekujesz od proszku do prania, że wypierze Twoje ciuchy. Pomyśl, co możesz dać ekstra, co wyróżni Cię na tle pozostałych kandydatów?

Personalizacja

Wiesz co jest najgorsze w czytaniu listów motywacyjnych? Większość ma prawie tę samą treść, którą rekruterzy niemal znają na pamięć. Jeśli kopiujesz wzór listu motywacyjnego z Internetu, to nie pokazujesz w nim siebie, tylko ogólny zarys „pracownika-robota”. Czy wiesz na jakie stanowisko aplikujesz i w jakiej firmie chcesz pracować?

Pisząc list motywacyjny kieruj go do konkretnej firmy a najlepiej do konkretnej osoby. Możesz przeprowadzić małe śledztwo i wyszukać osoby w danej firmie, które zajmują się rekrutacją. Gdzie szukać takich informacji? Czasem są wymienione na stronie internetowej firmy, jednak częściej (i łatwiej) posłużyć się portalami GoldenLine czy LinkedIn. Zawsze przyjemniej czyta się list, który jest adresowany bezpośrednio do Ciebie, niż do ogółu.

Unikaj błędów

Bardzo mało osób potrafi napisać dobry i skuteczny list motywacyjny. Poniżej wymieniłam najczęstsze błędy, które pojawiają się przy okazji aplikowania do pracy. Jeśli zależy Ci na tej pracy, to tego nie rób:

  • brak listu – w przypadku, kiedy prośba o niego została dołączona do ogłoszenia o pracę
  • kopiuj/wklej – listy skopiowane z wzorów dostępnych w Internecie są najgorszymi listami; jeśli nie wiesz jak zacząć, przeczytaj kilka wzorów, ale napisz list samodzielnie i własnymi słowami
  • napisanie i wysłanie – nawet nie czytam niesformatowanych dokumentów aplikacyjnych (ocena tego zajmuje mi niecałą sekundę)
  • powtarzanie informacji z CV – nie ma najmniejszego sensu pisanie tych samych rzeczy; w liście musisz wykazać, do czego przydały Ci się te umiejętności i w jaki sposób wykorzystasz je do rozwijania firmy, do której właśnie aplikujesz
  • pisanie o sobie – rekruter nie zwraca na to większej uwagi, bo przeważnie można przeczytać to samo: pracowity, zorganizowany, kreatywny…; ważne jest to, co firma dostanie od Ciebie, nie Ty od firmy
  • używanie ogólników – czy widzisz różnicę między „skuteczny” a „skuteczność 90% potwierdzona na 100 badanych”?
  • książka – sprawdzając, czy przeczytam list, sprawdzam jego długość – jeśli ma więcej niż jedną stronę, najpewniej zrezygnuję z czytania (chyba że CV obiecywało góry złota).

Jeśli potrzebujesz dodatkowych wskazówek, zadaj pytanie w komentarzu a postaram się na nie odpowiedzieć jak najdokładniej.

comyslisz

Wybrane dla Ciebie: