Wakacje w Grecji – Kreta i Santorini

wakacje w grecji

Nie wiem jak Wam, ale mi już zapachniało wakacjami. Za oknem mamy to, co mamy, więc przeglądam zdjęcia i przypominam sobie piękne plaże, niezwykle przyjaznych ludzi i bardzo dużą ilość słońca. Wakacje w Grecji – dokładnie na Krecie – dadzą wam to wszystko.

Jako bazę wypadową wybrałam Rethymno. Miasto leży na rozgałęzieniu szybkich tras, więc jeśli natomiast jesteście fanami zwiedzania, to łatwo dostaniecie się do innych części wyspy. Na miejscu będziecie mieć do dyspozycji niewielkie stare miasto – jeśli można to tak nazwać oraz twierdzę obronną. Plaża jest niemal na całej długości miasta (poza fragmentem z cytadelą), jednak nie jest szczególnej urody. Jeśli lubicie niewielkie zatoczki, warto zainteresować się kierunkiem na wschód.

DSCN6187

DSCN6279

Temperatura w środku dnia dobijała do 39 stopni. Ja uwielbiam takie ciepło (moja wewnętrzna jaszczurka robi saldo w tył), ale jeśli w najcieplejsze miesiące podróżujecie z piesami, warto przemyśleć o sposobach ochrony przed wysoką temperaturą – stale dostępna woda i schronienie przed słońcem obowiązkowo.

DSCN6319

Niesamowite odczucia wizualne dawał wąwóz Samaria – uwielbiam chodzić po górach i wąwóz niemal przebiegłam. Super! Wąwóz można spokojnie zwiedzać samemu, jednak zachęcam do korzystania z organizowanych wycieczek dla kontroli czasu – noc spędzona w takim miejscu może nie należeć do przyjemnych.

DSCN5856

DSCN5866

Nie wiem co oznaczają kamyczki poukładane jeden na drugim, ale było tego pełno i robią niesamowity klimat. Cisza w całym wąwozie (umówmy się, że ciepły wiatr i głosy ptaków to cisza) sprzyja spędzeniu tam całego dnia.

DSCN5943

DSCN6044

Szukacie najładniejszej plaży na świecie? Elafonisi jest w ścisłej czołówce. Mięciutki biało-różowy piasek i krystalicznie czysta woda. Nie umiem pływać, więc dla mnie dużym plusem jest to, że od brzegu można iść i iść i iść a woda cały czas sięga do kolan.

DSCN6451

DSCN6511

DSCN6516

DSCN6469

Zawsze byłam przekonana, że nie mam choroby morskiej. I prawdopodobnie nie mam, ponieważ wiele razy pływałam na dłuższe odległości, jednak przeprawę promem na Santorini wspominam źle. Może dlatego, że zamiast być na górnym pokładzie, łapać promienie słońca i podziwiać widoki, siedziałam w pobliżu baru (woda tak bardzo) na dodatek tyłem do kierunku płynięcia. Nie skończyło się to tak dramatycznie jak podczas podróży samochodem na tylnym siedzeniu, ale po 4 godzinach (cała przeprawa trwa nieco ponad 5 godzin) już zaczęłam wypatrywać portu.

DSCN6756

Na Santorini znajdziecie śliczne białe zabudowania z niebieskimi dachami – to w końcu wizytówka tej wyspy (nie wiem czy wiecie, ale w Sidi Bou Said w Tunezji też rządzi biały i niebieski). Mniej podoba mi się to, że nie ma tam co zwiedzać a ja na wakacjach głownie zwiedzam. Zrobiłam zdecydowanie zbyt mało zdjęć (te kolory są tak piękne, że zdjęć nawet nie trzeba edytować), ale zdążyłam sprawdzić ceny nieruchomości wydrążonych w skale z basenem i widokiem na morze – nadal mnie nie stać ;)

DSCN6799

DSCN6832

Z początku czułam się trochę niezręcznie chodząc ludziom po ogródkach i balkonach, ale większość z tych schodków to ogólnodostępne ścieżki, więc zrobiłam sobie spacer na przełaj zaglądając wszędzie tam, gdzie to było możliwe. Przy niektórych domach są niskie płotki, co wyznacza nam granicę eksploracji.

DSCN6819

DSCN6827

I zjazd do portu na uroczym osiołku :) To było ciekawe, ale po części interesujące przeżycie (lęk wysokości). Chociaż patrząc z perspektywy czasu, nie skorzystałabym ponownie z tej atrakcji. Schodzenie po schodach w dół nie jest bardzo męczące, a zmuszanie zwierząt do chodzenia przez cały dzień w pełnym słońcu nie jest fajne.

DSCN6905

Dwa tygodnie wolnego to zdecydowanie za mało, bo na podróżowaniu w ten sposób można spędzić cały rok. To jak? W tym roku planujecie wakacje w Grecji? :)

DSCN6947

Wybrane dla Ciebie: