Jak zrobić ładne zdjęcie?

jak zrobić ładne zdjęcie

I czym je zrobić?

Uwielbiam oglądać piękne zdjęcia. Bo kto nie lubi? Rozmiłowałam się w chodzeniu na wernisaże, bo przy okazji obcowania z fotografiami i emocjami zamkniętymi w kadrze czasem jest możliwość poznania ich autora. To jest świetne.

Uwielbiam też robić zdjęcia, ale codziennie udowadniam sobie, że niekoniecznie za każdym razem wychodzi mi to dobrze. Mówi się, że dla chcącego nic trudnego, więc za każdym razem staram się mieć dobre światło, bo zauważyłam (a autorytety w dziedzinie fotografii wiedzą o tym od dawna), że światło ma największe znaczenie dla efektu zdjęcia.

Czym robić zdjęcia?

Moim ukochanym aparatem, który niestety gdzieś posiałam dobrych kilka lat temu, był Olympus IS 200. Na kliszę. Zdjęcia cyfrowe są nowoczesne i łatwe w obróbce, ale te kliszowe miały w sobie duszę. Były niepowtarzalne. To była i jest przyjemność wziąć do ręki album albo tonę zdjęć do ułożenia „później” i przeglądać wspomnienia.

Aparaty cyfrowe są mniej kłopotliwe. Chyba że zapomni się naładować baterię i włożyć kartę. Zdjęcia robi się szybciej, automatycznie można ustawić setki parametrów i ustawić zdjęcia seryjne, żeby wybrać jedno najbliższe ideału. Później zgrać je do komputera, poprawić w programie graficznym i najczęściej o nich zapomnieć.

To zdjęcie zrobione właśnie moim kliszowym Olympusem. To był TEN moment na zdjęcie. Skręciłam w tę uliczkę – w jakiejś hiszpańskiej pipidówie – i musiałam zrobić zdjęcie. Może to tylko moje odczucie, ale ja kocham tę fotografię tak samo teraz, jak i chwilę po odebraniu z wywołania.

Czym robić zdjęcia?

Teraz robię telefonem – nie mogę tu nawet mówić o jakichkolwiek efektach. Co najwyżej wychodzi akceptowalne zdjęcie, które i tak muszę wyostrzyć w programie i lekko podciągnąć kolory. Telefony teraz też robią świetnej jakości zdjęcia, ale ja jeszcze mam model z 2011. Cztery lata a postęp technologiczny ogromny – to mnie przeraża i zachwyca jednocześnie.

Coraz poważniej zastanawiam się nad kupnem lustrzanki, ale to są dla mnie poważne pieniądze i trochę się obawiam, że dobry aparat nie zrobi ze mnie genialnego fotografa – nawet domowego. Bo tu zatrzęsie mi się ręka, tu stanę nie z tej strony, tu ustawię aparat pod złym kątem… No nie każdy jest McCurrym.

Czym poprawiać zdjęcia?

Niektórzy używają produktów Adobe, niektórzy korzystają z darmowych programów (darmowe nie oznacza piracenia!). Wiele produktów jest w pełnych wersjach testowych, ale są też demo. Nie będę się rozpisywać na ten temat, bo się nie znam. Ja używam PhotoFiltre na komputerze i Pixlr w telefonie. W mojej ocenie Pixlr jest o niebo lepszy.

W takim razie jak zrobić ładne zdjęcie? Praktyka czyni mistrza i mam gorącą nadzieję, że z czasem robienie zdjęć będzie wychodziło mi coraz lepiej i poziom żenady fotograficznej na blogu znacząco spadnie.

Czym Wy robicie zdjęcia i jaki aparat polecilibyście dla totalnego amatora jak ja, który prawdopodobnie nie ogarnie ustawień ekspozycji czy co tam się jeszcze ustawia?

Komciaj, lajkuj, szeruj

Wybrane dla Ciebie: