Jak zacząć pisać bloga

jak zacząć pisać bloga

Jak myślisz, że jest – jak jest na prawdę.

Jak zacząć pisać bloga? Wiele osób o tym myśli. Wiele osób zaczyna bloga. Wiele osób kończy na pierwszym wpisie. Jeśli myślisz poważnie o blogowaniu, to zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które przeprowadzą Cię przez początek zakładania bloga i jego prowadzenia. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad założeniem bloga, to zapraszam Cię do konfrontacji twoich wyobrażeń z tym, jak jest na prawdę.

Myślisz: muszę mieć pomysł

Prawda: Nie. Jeśli masz ciekawy pomysł na siebie i wybierzesz swoją niszę (lub stworzysz całkiem nową), to oczywiście będzie Ci łatwiej dotrzeć do określonej grupy docelowej. Ale nie jest prawdą to, że musisz mieć super pomysł, bo inaczej nie ma sensu, żeby zaczynać przygodę z blogowaniem. Jeśli lubisz pisać i chcesz przekazać innym ludziom swój punkt widzenia, to śmiało zakładaj bloga.

Myślisz: to będzie kosztować

Prawda: Nie. Jest wiele platform blogowych, na których możesz zacząć całkowicie za darmo. Najbardziej popularne to wordpress.com i blog.pl. Osobiście przychylam się do tego pierwszego, bo kiedy zdecydujesz się przejść na swoje, będziesz mieć świetne narzędzie do zarządzania stroną, czyli wordpress.org

Myślisz: dobra nazwa jest ważna

Prawda: Tak. Nie martw się, jeśli nie możesz wymyślić nazwy, która zetnie wszystkich z nóg. Wybierz taką, która w danej chwili jest dla Ciebie dobra i wydaje się fajna. Nazwę zawsze możesz zmienić. Nie bój się, że kiedy będziesz mieć setki tysięcy czytelników, to odejdą od Ciebie w momencie zmiany nazwy. Oni nie czytają Cię dla nazwy. Czytają Cię, bo to Ty.

Myślisz: muszę mieć ładny wygląd

Prawda: Tak. Wygląd jest jedną z ważniejszych rzeczy, bo jak Cię widzą, tak Cię piszą. Pomyśl, na jakich stronach lubisz przebywać (poza Facebookiem i pozostałymi społecznościowymi), a których unikasz. Zrób sobie wycieczkę po innych blogach, które mają dużo czytelników i zobacz, jak one wyglądają. WordPress oferuje bardzo szeroki wybór darmowych motywów – wybierz najlepszy według Ciebie.

Myślisz: muszę pisać często

Prawda: I tak i nie. Częste pisanie z pewnością pomoże Ci zbudować wierne grono czytelników, ale pisząc trzy razy w tygodniu, też dotrzesz do ludzi. Pisz tak często, jak sprawia Ci to przyjemność. Jeśli masz czas na przemyślane wpisy raz w tygodniu, to pisz raz w tygodniu. Zmuszając się do codziennego pisania, kiedy nie masz takiej potrzeby i czujesz presję, to prawdopodobnie przestaniesz pisać zupełnie. W blogowaniu najfajniejsze jest właśnie to, że nikt Ci nic nie każe. Możesz to robić, ale nie musisz. Piszesz, bo chcesz.

Myślisz: muszę pisać dobrze

Prawda: Nie. Blog, to nie wypracowanie do szkoły. Nie musisz być mistrzem pióra, żeby pisać bloga. To jest świetne ćwiczenie, żeby zacząć pisać dobrze, bo do tego dążysz. Najważniejsze jest to, żeby nie robić błędów ortograficznych – koszmarnie się czyta takie treści. Dobry styl pisania przyjdzie z czasem, kiedy będziesz pisać, pisać i jeszcze więcej pisać.

Myślisz: nikt nie będzie mnie czytać

Prawda: Nie. Od samego początku będziesz mieć czytelników. Nawet, jeśli to będzie dziesięć osób na krzyż. Jak to zrobić? O tym wspomniałam w TYM wpisie – bądź wszędzie. Powstaje coraz więcej portali zbierających blogi w jednym miejscu, żeby ułatwić czytelnikom dotarcie do nich. Poza tym jest Facebook, Instagram, Twitter, Google+ czy coraz bardziej popularny Snapchat. Bądź tam i daj się znaleźć.

Myślisz o założeniu bloga? Co jeszcze sprawia, że się zastanawiasz? Napisz o tym w komentarzu. Prowadzisz bloga? Czy przed zaczęciem pisania miałeś jakieś obawy? Co to było?

Wybrane dla Ciebie: