6 powodów, dla których warto grać w gry

warto grać w gry

Gram, bo to moje hobby i jeden z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu. Gram na PC, bo najbardziej wczuwam się w akcję przemierzając wirtualny świat za pomocą klawiatury i myszki. Najczęściej sięgam po gry akcji i RPG ale lubuję się też w strategiach i wyścigach. Bycie dziewczyną-graczem, #sosexy. Przeczytaj 6 powodów, dla których warto grać w gry.

Bardzo dawno wizerunkiem typowego gracza był otyły, nieatrakcyjny i niechlujny nerd, który spędzał długie godziny w towarzystwie pizzy, napojów gazowanych i swojego ukochanego peceta. W grudniu 2014 instytut Ipsos opublikował wynik „największego w Polsce badania graczy”, który pokazuje zupełnie inny obraz przeciętnego gracza. Zaskakujące? Dla graczy nie, dla osób nie grających – może.

Gry komputerowe stały się dla wielu sposobem na życie i zarabianie całkiem niezłej kasy. Jeśli nie jesteś w temacie, poszukaj relacji z Mistrzostw Świata gier komputerowych. Tak, jest coś takiego. Prawdziwi gracze levelują, przy okazji zwiększając swoje personalne umiejętności, które przydają się w realu. Co zyskują?

1. Wyższy poziom koncentracji

Kiedy grasz w trybie singleplayer, musisz mieć oczy dookoła głowy. W rozgrywce wieloosobowej – wszędzie. Koordynujesz szybkie przemieszczanie się, szukanie celu, strzelanie, osłanianie tyłków ludzi z Twojej drużyny i planowanie kilku ruchów do przodu. W prawdziwym życiu ma to swoje przełożenie w wielozadaniowości i znaczenie lepszej organizacji.

2. Szybsza analiza danych

Kiedy wiesz, że jesteś w strefie widzenia dwóch snajperów a między budynkami czeka nieprzyjaciel, musisz szybko połączyć ze sobą fakty i dobrać odpowiednią strategię. Wprawdzie jeśli się pomylisz i zginiesz, masz możliwość powtórzenia całej sytuacji i podjęcia innych decyzji. Ale dla większości graczy punktem honoru jest przejść grę na jednym życiu. W rzeczywistym świecie nie ma powtórek.

3. Lepszy refleks

W grze nie masz czasu na zastanawianie się. No chyba, że akurat udało Ci się schować przed wrogiem i masz chwilę na przeanalizowanie obecnej sytuacji. Musisz reagować szybko, ale przede wszystkim podjąć odpowiednią decyzję. Ma to wpływ również na lepszą koordynację psychoruchową. W prawdziwym świecie dobry refleks jest pomocny między innymi podczas jazdy samochodem.

4. Innowacyjne podejście do problemów

Masz dziesięć celów do zabicia. Za przeprowadzenie każdego zabójstwa w inny sposób zgarniasz więcej punktów. Co robi gracz? Analizuje, opracowuje strategie i w efekcie zostaje nagrodzony wyższą pozycją w rankingu. Czego się uczy? Że warto szukać niekonwencjonalnych rozwiązań napotkanych problemów, które w efekcie mogą okazać się znacznie lepsze niż stosowane dotychczas.

5. Lepsza pamięć

Czytasz wierszyk-zagadkę. Teraz musisz tylko przejść na drugi koniec mapy i… W międzyczasie atakują Cię dziesiątki wrogów, zostajesz zaangażowany do dodatkowej misji, dostajesz zlecenie na później i… Docierasz do miejsca, którego dotyczył wierszyk z początku. Nie pamiętasz? Wróć tam i przeczytaj jeszcze raz. W prawdziwym świecie Twój mózg wykorzystuje te dodatkowe przegródki na gromadzenie i przetwarzanie większej ilości informacji.

6. Dbanie o całokształt

Granie to nie tylko przejście głównego wątku w jak najkrótszym czasie. To przede wszystkim poznanie całego świata i historii przedmiotów w nim umieszczonych. To także dokładne wypełnianie misji pobocznych. Gracz dbający o wynik 100% każdej części rozgrywki, automatycznie staje się dokładniejszy w rzeczywistym świecie, dzięki czemu znacznie lepiej radzi sobie z codziennymi obowiązkami.

Wyższy poziom inteligencji graczy został udowodniony w badaniach naukowych, przeprowadzonych pod kierownictwem Dezhong Yao. O wynikach możesz przeczytać TU. Oczywiście powyższe punkty nie dotyczą weekendowych graczy FIFA.

gry komputerowe a poziom agresji

Tłumnie wypowiadający się w tym temacie psychologowie wiedzą swoje, a gracze znają prawdę – liczy się spokój i taktyka. Chcesz szybko i w przyjemny sposób sprawdzić, jak gry wpływają na Ciebie? Rozwiąż TEST udostępniony przez Tomka Tomczyka. Gry komputerowe to nie tylko zdobywanie największej ilości headshotów, ale przede wszystkim nauka dokładności i strategicznego myślenia.

Skoro już znasz powody, dla których warto grać w gry, w którą grę zagrasz najpierw?

Wybrane dla Ciebie: