Gdyby istniał Wehikuł Czasu

wehikuł czasu

Co wtedy byś zrobił? 

Czy żałuję moich wszystkich podjętych decyzji? Nie. Jedyne czego żałuję, to że z niektórymi czekałam zbyt długo ze strachu przed tym, co stanie się później.

Gdyby ktoś skonstruował Wehikuł Czasu, to… Każdy mógłby cofnąć się w czasie i naprawić swoje błędy. Ludzkość cieszyłaby się dobrobytem i szczęśliwym życiem a w tle leciałoby „Happy Days” i wszyscy chodziliby po ulicach uśmiechając się i pomagając sobie nawzajem. Tyle teorii.

W praktyce każdy oznacza każdy, wliczając w to również największych zbrodniarzy świata, ale też drobnych przestępców. Oznaczałoby to ni mniej ni więcej, że całe zło istniejące na świecie miałoby szansę wyewoluować, więc w ciągu sekundy mógłbyś przestać istnieć. Bo przecież zmiana jednego elementu w przeszłości ma wpływ na całość.

To taki efekt motyla. Z tego powodu nie cierpię oglądać filmów o podróżowaniu w czasie, bo zawsze coś się nie zgadza albo jest sprzeczne z logiką. Podaj mi tytuł filmu, a powiem Ci, co jest w nim nie tak. Nawet pojedyncze cofnięcie się w czasie zmieni przeszłość, dodając właśnie ten element.

A przyszłość? Ona dopiero się tworzy i nikt nie wie, co będzie jutro. Mówiąc o czasie, to ok – 60 sekund to 1 minuta, 60 minut to 1 godzina, 8760 (8784) godzin to rok. Wszystko fajnie, ale czy czas rzeczywiście płynie w ten sposób, czy tylko wrzuciliśmy go w takie ramy? I w jaki sposób sprawdzić, czy czas zachowuje się dokładnie w taki sam sposób, kiedy przechodzi do przeszłości?

Dobra. Załóżmy, że podróżowanie w czasie jest proste jak budowa cepa. Jest past-now-future. Prosta linia, bez komplikacji. Wsiadasz do kapsuły, ustawiasz datę i jesteś w wybranym przez siebie punkcie, który jest zgodny z powszechnie stosowaną koncepcją czasu. Czy miałbyś odwagę na taką podróż?

A co, gdybyś był jedynym człowiekiem, który odnalazł sposób na podróżowanie do przeszłości i przyszłości? Nie tylko po linii Twojego życia, ale w dowolne miejsca na świecie? Czy zrobiłbyś coś dobrego, czy raczej dał wyraz kombinatorstwa i nachapał się, kopiując największe współczesne biznesy? Czy może zmieniłbyś coś w swoim życiu?

Podróżowanie w czasie jest genialne pod kątem koncepcyjnym, ale gdyby stały się rzeczywistością, to jestem pewna, że rządy wielu państw zrobiłyby absolutnie wszystko, żeby te podróże uniemożliwić zwykłym śmiertelnikom a wykorzystać jedynie do swoich niekoniecznie szczytnych celów. Hmm, to dobry temat do kolejnego amerykańskiego filmu.

Co byś zrobił, gdyby istniał Wehikuł Czasu?

Wybrane dla Ciebie: