Jak podejmować właściwe decyzje

właściwe decyzje

Które to? Właściwe decyzje przede wszystkim są Twoje.

Czy zamieszkać w tym domu? Który samochód chcę mieć? Czy związać się z tą osobą? Mieć dziecko teraz czy później? Wyprowadzić się za granicę? Pracować w tym zawodzie? Wypić kawę czy herbatę? Przygarnąć kota czy psa? Przyjąć to zaproszenie?

Wybór zaw­sze sta­nowi de fac­to re­zyg­nację z cze­goś innego.

~ Eric Jerome Dickey

Na dodatek im więcej wyborów mamy, tym trudniej podjąć ostateczną decyzję. Jeśli chodzi o drobnostki, właściwie problem znika, bo można wybrać obie opcje. Im ważniejsza decyzja, którą musimy podjąć, tym większy stres i ryzyko, że będziemy żałować swojego wyboru.

Najważniejsze jest to, żeby nie oglądać się wstecz z pytaniem „a gdyby…”. Gdybyś chciał wybrać tą drugą możliwość, to być ją wybrał. Trzeba iść za ciosem i brać odpowiedzialność za swoje decyzje. Co zrobić, żeby nie żałować i jak podejmować te właściwe decyzje?

Zaufaj intuicji

Ty wiesz najlepiej, czego oczekujesz i co Cię uszczęśliwi. Właściwego wyboru dokonujesz w ciągu mniej niż sekundy, ale chwilę po tym do akcji włącza się mózg, który zaczyna analizować wszystkie za i przeciw. Zaczynasz się gubić, bo niby wiesz, czego chcesz, ale jednak nie masz pewności. Im częściej zdajesz się na swoją intuicję, tym lepiej ją czujesz. Intuicja jest jak mięsień, który można wyćwiczyć i ten „mięsień” pomoże Ci w najtrudniejszych życiowych wyborach. Twój wybór zawsze będzie się wydawał tym właściwym. Nie pozwól się przekonać, że jest inaczej.

Przemyśl to

Najpierw mówię o intuicji, teraz o dokładnym przemyśleniu… Nie myśl w trakcie dokonywania wyboru. Nie w momencie, kiedy ktoś oczekuje od Ciebie szybkiej decyzji. To nie pomoże w dokonaniu właściwego wyboru. Czas na myślenie jest PRZED podjęciem decyzji. Zastanów się, co da Ci właśnie ten konkretny wybór. Czy tego oczekujesz? Pomyśl, jak będzie wyglądało Twoje życie, kiedy zdecydujesz się akurat na tę opcję. Co zyskasz a co możesz stracić. Najlepiej zrobić to wypisując plusy i minusy oraz wyciągając z tego wnioski. Dopiero kiedy będziesz miała pewność, że oba wybory będą zadowalające, możesz dopuścić do głosu intuicję.

Prześpij się z tym

Ale nie dłużej, niż jedną noc, bo patrz punkt pierwszy.

Porozmawiaj o tym

Pogadaj o tym z bliskimi znajomymi. Być może byli w podobnej sytuacji, albo ktoś z ich bliskich stał przez takim wyborem. To jest okazja, żeby usłyszeć o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą dokonanie konkretnego wyboru, a być może nawet to nie przyszło Ci wcześniej do głowy. Nie dawaj się przekonywać, bo nie taki jest cel tych rozmów. Jedyne co powinieneś zrobić, to uzupełnienie dotychczasowej wiedzy i spojrzenie na sprawę z innej perspektywy.

Ale nie ze wszystkimi

Co za dużo, to nie zdrowo. Do rozmów o ważnych decyzjach wybieraj osoby, do których masz zaufanie. Zanim zapytasz kogoś innego, zadaj sobie pytanie, czy ta osoba zna Cię na tyle dobrze, że będzie potrafiła dostrzec dodatkowe punkty, które pomogą Ci w podjęciu tej decyzji. Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, odpuść sobie.

Nie słuchaj dobrych rad

Wszystkie dobre rady, nie ważne jak dobre i z jakimi chęciami wypowiadane, zawsze są złe. Czemu? Bo nie są Twoje. Są tylko i wyłącznie tej osoby, która chce Ci doradzić. Zastanów się – jeśli wybierzesz to, co wybrałaby Twoja sąsiadka, babcia, fryzjerka itp., to czy Ty będziesz z tego zadowolona? Czy może zadowolona będzie jedynie ta osoba, której wybór wprowadziłeś do swojego życia. Niestety konsekwencje będziesz ponosić wyłącznie Ty, więc decyzję też podejmij sam.

Nie powtarzaj

Każda sytuacja jest inna, każdy wybór wpłynie zupełnie inaczej na Twoje życie, każda decyzja jest wyjątkowa – nie rób dwa razy tego samego. Jeśli chodzi o wybór smaku lodów w cukierni, to możesz jeść codziennie przez całe życie ten sam smak. Ale jeśli wybór, przed którym stoisz, może poważnie wpłynąć na Twój styl życia, to ucz się na swoich błędach i nie powtarzaj dwa razy tego samego wyboru. Co było świetnym rozwiązaniem rok temu, teraz może stać się Twoim największym problemem. Czemu? Patrz punkt drugi.

comyslisz

Wybrane dla Ciebie: