Sprzątanie łazienki krok po kroku

posprzątać łazienkę

Sprzątanie łazienki dla wielu osób jest najgorszym obowiązkiem domowym, ale stosując odpowiedni system stanie się to dużo łatwiejsze. Przeczytaj, jak szybko i efektywnie posprzątać łazienkę i doprowadzić ją do wyglądu niczym z reklam środków czyszczących. Przygotowałam dla was instrukcję sprzątanie łazienki krok po kroku, która przyspieszy ten domowy obowiązek – swoją łazienkę w kawalerce sprzątam dokładnie w ten sposób i zajmuje mi to około 20 minut.

1. Wszelkie elementy ruchome przenieś w miejsce, w którym nie będą przeszkadzać ci w sprzątaniu (ja stawiam wszystko na pralce). Przy okazji możesz wytrzeć z kurzu i wyczyścić to, co zazwyczaj stoi zapomniane na półce.

2. Zalej muszlę klozetową wybranym płynem, zamknij klapę i zostaw do końca sprzątania.

3. Wszystkie miejsca, w których powstaje osad, zacieki i kamień spryskaj lub zalej środkiem czyszczącym. Spryskaj też ścianki i drzwi kabiny prysznicowej lub płytki nad wanną.

4. Za pomocą szczotki lub gąbki z ostrą częścią (używam takiej do mycia naczyń) przetrzyj płytki znajdujące się w okolicach umywalki. Wilgotną gąbką lub szmatką przetrzyj również drzwi prysznica.

5. Gąbką ze środkiem czyszczącym umyj kran, przewód i słuchawkę prysznica. Jeśli słuchawka jest przytkana kamieniem, spryskaj ją środkiem z punktu 3 i zostaw na kilka minut. Później przetrzyj gąbką. Jeśli skończyłaś mycie prysznica, opłucz wszystkie ścianki wodą, żeby środki użyte do czyszczenia nie zaschły na powierzchni.

6. Wytrzyj wszystkie półki z kurzu (idąc od góry do dołu). Wierzchy szafek, blaty a także fronty. Możesz posiłkować się specjalnym płynem do ścierania kurzów lub użyć jedynie ciepłej wody – działa tak samo dobrze.

7. Umyj lustro ściereczką z mikrofibry zwilżoną w wodzie.

8. Szczotką lub gąbką umyj umywalkę, używając środka do czyszczenia takich elementów. Dokładnie wyczyść kran. Czystą wilgotną gąbką wytrzyj powierzchnię z piany i pozostałości po środku czyszczącym.

9. Używając jednorazowych wilgotnych ściereczek dokładnie umyj deskę (otwórz ją i wyczyść również jej spód) i zewnętrzne elementy muszli klozetowej.

10. Wyszoruj wnętrze muszli, używając szczotki do toalet. Jeśli kamień i osad zdążył nałożyć się w większych ilościach, będziesz musiała włożyć w to nieco wysiłku. Spuść wodę, przy okazji opłukując szczotkę.

11. Wyczyść z kurzu kratkę wentylacyjną. Jeśli nigdy jej nie czyściłaś, to grubszą warstwę osadu najłatwiej jest usunąć przy pomocy odkurzacza.

12. Zamieć i umyj podłogę oraz poustawiaj na półkach uprzednio zdjęte przedmioty.

Żeby czysta i pachnąca łazienka mogła cieszyć dłużej a przede wszystkim, żeby generalne porządki były przeprowadzane jedynie cztery razy w ciągu roku, wykorzystaj poniższe wskazówki:

  • w trakcie prysznica/kąpieli uruchamiaj wentylator (jeśli go masz) lub otwieraj drzwi – para nie będzie osadzać się na szklanych elementach i pozostawiać osadu po wyschnięciu;
  • używaj toaletowych „galaretek” – zapewnią ładny zapach i spowolnią odkładanie się kamienia na ściankach muszli;
  • po każdym prysznicu/kąpieli opłukuj wodą ścianki prysznica i kabinę lub wannę – nie pozwolisz osadowi z mydła/płynów przyschnąć;
  • zmień mydło w kostce na mydło w płynie – zniknie problem oblepionej umywalki;
  • regularnie (raz na pół roku) sprawdzaj termin ważności wszystkich kosmetyków – wyrzucaj te przeterminowane (jeśli w opakowaniu zostało dużo kosmetyku może warto kupować mniejsze opakowania?).

Mam nadzieję, że moje wskazówki choć trochę pomogą Wam w usprawnieniu sprzątania łazienki i utrzymanie w niej porządku będzie dla Was łatwiejsze. Jeśli macie pytania albo własne (skuteczne!) sposoby, to koniecznie się nimi podzielcie!

Wybrane dla Ciebie: