10 powodów, dla których nie powinieneś się odchudzać

nie powinieneś się odchudzać

Jakiś czas temu zrobiłam szybki przegląd najgłupszych diet, które przynoszą natychmiastowe efekty w postaci mniejszej ilości kilogramów na wadze, ale na dłuższą metę tracisz więcej czasu i ryzykujesz zdrowiem. Według badań Amerykańskich naukowców (US National Institutes of Health), ponad 90% osób regularnie odchudzających się, wraca do swojej wagi sprzed diety a 80% waży więcej. Oto 10 powodów, dla których nie powinieneś się odchudzać.

1. Jesteś na diecie.

A to oznacza, że wkrótce przestaniesz na niej być i wrócisz do stylu jedzenia, który upodobnił Cię do słonia.

2. Drastycznie zmieniasz sposób odżywiania.

Niekoniecznie na taki, który jest dla Ciebie odpowiedni. Jeśli będąc na diecie czujesz ciągły głód lub ciągłe przejedzenie, to ta dieta nie jest dla Ciebie.

3. Uzależniasz się od sprawdzania wagi.

To, ile ważysz, zależy od ilości w organizmie: jedzenia, wody,  mięśni i tłuszczu. Twoja waga zmienia się najszybciej przy traceniu dwóch pierwszych.

4. Zabierasz sobie przyjemność jedzenia.

Jeśli kochasz fast foody, to będziesz cierpieć jedząc „zdrowe” posiłki. Następnego dnia po zakończeniu diety sięgniesz po telefon i zamówisz pizzę.

5. Zaburzasz tryb funkcjonowania organizmu.

Pierwszy posiłek do 30 minut po obudzeniu się, ostatni przed 18:00. Dla wielu osób to świetny przepis na przytycie instant.

6. Liczysz kalorie.

I kupujesz produkty 0% tłuszczu, w których i tak jest tłuszcz a dodatkowo większa dawka przepysznej chemii.

7. Odstawiasz „ciężkostrawne” produkty.

Takie jak chleb, makaron, ziemniaki – czyli coś, co wcale nie tuczy. Chleb i makaron mają pełnoziarniste odpowiedniki a ziemniak to warzywo. Nie umrzesz od niego.

8. Przestajesz używać przypraw.

I jesz paskudne w smaku potrawy, które z każdym kęsem przywołują w Twojej głowie smak wszystkiego tego, co jadłeś przed dietą.

9. Zaczynasz intensywnie ćwiczyć.

Po czym orientujesz się, że waga idzie w górę. Ćwiczenie wspomaga odchudzanie, ale nie podczas drastycznych, krótkoterminowych diet.

10. Kończysz dietę.

W terminie, jeśli jesteś wytrwały i lubisz się katować, lub w połowie i natychmiast dzwonisz po pizzę.

Jeśli nie odchudzanie, to co?

Sam fakt bycia na diecie jest głupotą, bo jedyne skuteczne i trwałe zadbanie o własną wagę polega na całkowitej zmianie stylu życia. Na zawsze. To nieprawda, że diety trwające dłużej są bardziej skuteczne. Twoja waga zależy tylko i aż od tego, co zrobisz następnego dnia po zakończeniu diety.

Wybrane dla Ciebie: